6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Bardzo małe rzeczy”

„Bardzo małe rzeczy” wbrew tytułowi poruszają bardzo duże i ważne sprawy. I choć na co dzień wydawać się mogą błahe i proste, to właśnie one o nas świadczą i decydują o tym, jak postrzegamy świat. Bo właśnie w najdrobniejszych gestach, w serdecznych uśmiechach i życzliwych słowach zamknięta jest dobroć. A jak dostrzegać ją na co dzień, nie pokaże Ci nikt inny, jak sam Kubuś Puchatek i jego przyjaciele.

Bardzo małe rzeczy
Bardzo małe rzeczy

Ta książka to krótka historyjka o tym, jak Krzyś zgubił ważny dla niego kamyk i jak Kubuś postanawia go odszukać. To jednak tylko punkt wyjścia do snucia refleksji o przyjaźni, wsparciu, mądrości, radości i życiu w ogóle. „Bardzo małe rzeczy” uczą bowiem uważności, uwrażliwiają i pokazują, czym jest wdzięczność. A przez to odkrywają piękno i spokój tam, gdzie tak naprawdę znajdują się od zawsze, tylko z jakiegoś powodu rzadko w tych miejscach się zatrzymujemy.

To może być spotkanie z przyjaciółmi lub chwila, w której jesteś sam na sam ze swoimi myślami. To może być rozmowa z kimś bliskim, która daje ulgę i sprawia, że strach staje się mniejszy. Także skakanie po kałużach, ciepła kąpiel czy smak miodu na języku. To również obserwowanie mrówki dźwigającej listek większy od niej samej i snucie marzeń (tych małych, jak i tych wielkich). Tak naprawdę każdy moment dnia może być dobrą okazją do tego, aby okazać wdzięczność, ale również z otwartością ją przyjąć, gdy płynie od innych.

Bardzo małe rzeczy
Bardzo małe rzeczy

„Bardzo małe rzeczy” to książka, która pomaga stać się uważnym i wdzięcznym na co dzień.

Trudno mi sobie wyobrazić, aby inni bohaterowie literaccy z takim urokiem opowiadali o szczęściu i życzliwości, jak robią to Kubuś Puchatek, Tygrys, Kłapouchy, Maleństwo, Prosiaczek, Sowa, Królik i Krzyś. A robią to nienachalnie i rozbrajająco. Dopiero krótkie afirmacje, zamieszczone na każdej stronie, wyraźnie rzucają światło na to, jakie życiowe prawdy można znaleźć w dialogach bohaterów.

Bardzo małe rzeczy

Bardzo czuła jest to książka, łagodna i pogodna. Idealna, aby się zatrzymać i z codziennego chaosu wybrać to, co karmi nasze serce i głowę.

I jestem pewna, że bycie uważnym i życzliwym w towarzystwie Kubusia Puchatka będzie dla Twojego dziecka jeszcze przyjemniejsze i łatwiejsze. Pięknych chwilą z tą książką!

„Bardzo małe rzeczy. Proste refleksje o życiu i przyjaźni ze Stumilowego Lasu”, Catherine Hapka, Mike Wall

Wydawnictwo Olesiejuk, 2022

Liczba stron: 128

Wiek: 6+

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *