5+,  6+,  7+,  Komiks,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Serie

„Bomba i Ptyś oraz nieśmiała zjawa”

Bardzo się ucieszyłam na wieść o kolejnej części zwariowanych komiksów z serii „Bomba i Ptyś”, bo to książki, które zyskują przy bliższym poznaniu. Tak było przynajmniej w moim przypadku. Pod warstwą kreskówkowych ilustracji, pozornego chaosu i przejaskrawienia dostrzegłam konkretne wartości, wsparcie i zrozumienie dla młodych czytelników. Dla ich emocji, wyzwań i potrzeb. A jeśli ta szalona forma trafia do ich głów i serc, to trafia również do mnie.

Tym razem Mark Bradley skupia się na temacie nieśmiałości. Bomba i Ptyś poznają Lunę, nieśmiałą zjawę, której dodają otuchy i pomagają spełnić marzenie o magicznym występie przed publicznością. Obawy Luny doskonale rozumie Ptyś, który również nie lubi, gdy wszyscy na niego patrzą. Cała historia skupia się na oswojeniu tego uczucia, zrozumieniu go i poradzeniu sobie z nim. A przedstawienie jej na tle magicznych sztuczek, komicznych występów i zepsutych różdżek, okazało się pomysłem tak komicznym, że aż czarującym. I to dosłownie!

Mówienie o emocjach z humorem, absurdem i dynamiką to świeże podejście w książkach dla dzieci. Dużo jest w „Bombie i Ptysiu” radości, optymizmu i żartu, co nie oznacza, że nie ma miejsca na empatię i czułość. Ta książka wszystko to sprytnie w sobie pomieści i da zarówno rozrywkę, jak i refleksje o emocjach i relacjach. Doda odwagi, pokaże, jak cenna jest wiara w siebie i jak uskrzydlające bywa wsparcie przyjaciół.

Zachęcam Cię do odkrywania z dzieckiem świata uczuć i relacji również poprzez tak niestandardowe książki, jak „Bomba i Ptyś oraz nieśmiała zjawa”. Może się okazać, że taka swobodna i niezobowiązująca forma trafi akurat do Twojego dziecka. Przecież książkowe wybory ludzi (zwłaszcza tych młodych) bywają zaskakujące!

„Bomba i Ptyś oraz nieśmiała zjawa”, Mark Bradley

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 160

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *