3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Dookoła świata z przyjaciółmi”

Lubię, gdy z książki dla dzieci wyczuwam pewnego rodzaju swobodę. Często używam tego określenia dla książek, które wydaje mi się, że pisane są z potrzeby serca, z pasji i dzięki radości, jaką daje tworzenie. Bije z nich wtedy wyjątkowa energia, spokój i harmonia. Takie właśnie wrażenia wywołuje we mnie książka „Dookoła świata z przyjaciółmi”, czyli kontynuacja wcześniejszego tytułu, „Dzień z przyjaciółmi” autorstwa Philipa Waechtera.

„Dookoła świata z przyjaciółmi” to historia, do której ma się ochotę wskoczyć, aby razem z grupką przyjaciół poczuć dreszczyk emocji, przeżyć przygodę. Choćby to było tylko wspólne pływanie pontonem po rzece, to może dostarczyć wrażeń niemal jak podróż dookoła świata. Bo deszcz, który nagle się rozpadał, bo szybki prąd rzeczny, bo te całe przygotowania, i jeszcze osy, które wydawać by się mogło, również chcą dołączyć do tej zgranej ekipy.

W tej podróży każdy z przyjaciół dokłada od siebie cegiełkę. Lis zadba o prowiant (następnym razem weźmie sól, aby omlet był jeszcze smaczniejszy), Niedźwiedź będzie odstraszał morskie potwory (a przynajmniej osy), Wrona będzie miała oczy dookoła głowy (i znajdzie zioła do omletu), Borsuk opowie śmieszne historyjki (albo będzie psioczył, że trzeba było zabrać parasol), a pomysłodawcą tej całej wyprawy będzie Szop, którego zainspirowała pewna wciągająca książka.

„Dookoła świata z przyjaciółmi” sprawi, że chcesz poczuć spokój i beztroskę.

Pogodna jest to podróż (i cała historia), nawet mimo deszczu. Są tu radości z małych rzeczy, wsparcie i momenty, które składają się na dobre wspomnienia. To wspólne rozkładanie pontonu, spotkanie jadowitego węża wodnego (bzdura, to zaskroniec), przygotowywanie posiłku, gra w piłkę, moknięcie w deszczu, a w końcu planowanie kolejnej wyprawy.

„Dookoła świata z przyjaciółmi” daje poczucie, że wszystko jest na swoim miejscu. W serca dzieci wlewa radość, luz i szczęście. A w dorosłych wywołuje tęsknotę za beztroską i brakiem oczekiwań. Jeśli więc chcesz poczuć lekkość w głowie i sercu, to czytaj z dzieckiem „Dookoła świata z przyjaciółmi”.

Wcześniejsza część „Dzień z przyjaciółmi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *