9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Jak naukowcy mierzą świat”

Przyznam się do czegoś. Gdy zobaczyłam tytuł tej książki, to przez moją głowę przebiegły trzy myśli. Pierwsza, żeby dać sobie spokój z takim naukowym tematem, bo to na pewno skomplikowane. Druga – co może być fascynującego w mierzeniu świata? To odezwała się ignorancja humanistycznego umysłu. A trzecia dała mi kopa w tyłek i zagrzmiała – jak nie przeczytasz, to się nie dowiesz! Przeczytałam więc wstęp, a potem nie pierwszy raz w życiu przeprowadziłam monolog wewnętrzny na temat poszerzania strefy komfortu (okazuje się, że samo poszerzanie wystarczy, nie trzeba z niej od razu wychodzić). „Jak naukowcy mierzą świat” udowadnia bowiem, że nauka jest fascynująca, ale pod warunkiem, że opowiada o niej człowiek z pasją, humorem i (nomen omen) dystansem.

Darek Aksamit to „fizyk, naukowiec, popularyzator, nauczyciel i tata. (…) A że sam zachował dziecięcą ciekawość świata i radość z eksperymentowania, to trudno nie zarazić się jego entuzjazmem”. I właśnie tę pasję, otwartość i zapał da się wyczuć na każdej stronie książki „Jak naukowcy mierzą świat”.

„Jak naukowcy mierzą świat” to książka, która zachęca do stawiania pytań, eksperymentowania i szukania źródeł wiedzy.

Autor zaprasza czytelników do tego, aby dbali o otwartość swoich głów, aby w życiu zadawali pytania, testowali, sprawdzali i wątpili. Ten przekaz jest tu bardzo wyraźny, co mnie zupełnie nie dziwi. Przecież nam, rodzicom, powinno zależeć na tym, aby nie wtłaczać dzieci w ramy, a żeby myślały krytycznie, szukały źródeł wiedzy i wkurzały nauczycieli dociekliwymi pytaniami. Chociażby o to, jak tak naprawdę działa GPS (bo to, że Twój telefon wcale nie wysyła żadnych sygnałów do satelity, zapewne wiesz? 😉 ).

Jak naukowcy mierzą świat

Co zatem znajdziesz w tej książce? Otóż ogrom wiedzy o różnorodnych pomiarach (odległości, czasu, masy, ciśnienia czy temperatury). Będą współczesne badania, historyczne odkrycia, intrygujące pytania i zachęty do przeprowadzania własnych doświadczeń. Sporo tu ciekawostek, życiowych przykładów i odniesień do świata młodych czytelników. A wszystko opisane przystępnie, zrozumiale i na luzie.

„Jak naukowcy mierzą świat” to książka dla każdego. Bez względu na to, w jakim stopniu interesujesz się fizyką. Może do tej pory myślałeś/aś, że wcale? Po tej książce na pewno się to zmieni!

Jak naukowcy mierzą świat
Jak naukowcy mierzą świat
Jak naukowcy mierzą świat

„Jak naukowcy mierzą świat”, Darek Aksamit

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 304

Wiek: 9+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *