6+,  7+,  8+,  9+,  O ekologii

„Ocieplenie klimatu”

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o zmianach klimatycznych na Ziemi, ale baliście się zapytać (lub w ogóle nie wiedzieliście, o co pytać), znajduje się w książce „Ocieplenie klimatu”.

Ocieplenie klimatu

Solidna dawka wiedzy, czytelne grafiki, zgrabnie przemycone poczucie humoru i oczywiście fakty, fakty i jeszcze raz fakty. A z faktami się nie dyskutuje. Mogą natomiast otworzyć w głowie jakąś dawno zakurzoną klapkę (albo oczy, jak kto woli) i dać kopniaka, który zmotywuje do zmian. Bo te są niezbędne, jeśli nie chcemy zamienić Ziemi w wymarłą planetę.

Ocieplenie klimatu

Żeby zrozumieć zmiany klimatyczne, najpierw należy wiedzieć, czym w ogóle jest sam klimat. Czym się różni od pogody? Dlaczego nie jest taki sam na całej planecie? Tę część autorki rozkładają przystępnie i obrazowo, po to, aby przejść do kwestii, związanych ze zmianami klimatycznymi. I tutaj dzieje się sporo, ale nadal wszystko jest przejrzyste. Będzie o gazach cieplarnianych, śladzie węglowym, o produkcji energii (również o jej alternatywnych źródłach). O tym, jak ludzkie działania wpływają na naszą planetę, o zagrożeniach i możliwych scenariuszach, a także o ekologii z perspektywy polityki. Znajdzie się również miejsce na wskazówki, rady i rozwiązania do zastosowania od zaraz.

Ocieplenie klimatu
Ocieplenie klimatu

„Ocieplenie klimatu” nie jest książką, która straszy, wydaje wyroki i osądza. Doszliśmy do takiego momentu, w którym rzeczywistość sama w sobie jest straszna i nie potrzebuje dodatkowych efektów specjalnych. Wystarczy rzeczowo i solidnie napisać, jak jest. I to już odpowiednio zadziała na wyobraźnię.

Czytajcie tę książkę, podawajcie dalej i działajcie. Samo przeczytanie nie wystarczy, aby zadziały się zmiany.

Zużycie prądu w domu
Topniejące lodowce
Proekologiczne zmiany są kosztowne

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?”, Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian

Wydawnictwo Babaryba, 2020

Liczba stron: 96

Wiek: 6+

Inne książki o ekologii: „Strajk”, „Plastik fantastik?”, „Top Car”, „Jestem eko”, „Pan Kluska i żaglowiec”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *