3+,  Edukacyjne,  O zwierzętach

„Jak zwierzęta śpią?”

O zwierzętach można pisać w nietypowy sposób, nieco popularnonaukowy, a jakby bajkowy, rozmarzony i wesoły. A gdy spojrzeć na nie z niecodziennej strony – jak zwierzęta śpią? – można się zachwycić i zamyślić. Takie niesztampowe podejście do tematu zwierząt w książkach proponują Marie Štumpfová i Jiří Dvořák – błyskotliwe, baśniowe i nieco filozoficzne.

To, że papugoryba śpi pod wodą w bąblu ze śliny, to wiedzieliście, co nie? Ha! Ja nie wiedziałam, że jest nawet ryba, co się tak śmiesznie nazywa. A że jak foka drzemie, to wyłącza jedną połowę mózgu, a drugą czuwa? A że żyrafy…? Pelikany, pawie i koty…

Zwierząt jest tu 16, o każdym lapidarna wzmianka, ciekawostka z puszczeniem oka, z refleksją. Dopełnieniem są ilustracje – spokojne, senne i miękkie. Dzięki temu „Jak zwierzęta śpią?” stają się wyjątkowym albumem, który o zwierzakach mówi całkiem sporo, a używa niewielu słów.

Jak zwierzęta śpią
Jak zwierzęta śpią

Ta przepiękna książka może rozbudzić w dzieciach ducha małego przyrodnika, a nawet podróżnika. Może również zachęcić do szukania informacji o innych zwierzętach albo do zgłębienia wiedzy o wspomnianych gatunkach. „Jak zwierzęta śpią?” kryje więc w sobie wiele dobra, znaczeń i warstw. To książka mądra i przyjazna, która zachwyci zarówno młodych, jak i starszych czytelników.

Jak zwierzęta śpią
Jak zwierzęta śpią

„Jak zwierzęta śpią?” Jiří Dvořák

Ilustracje: Marie Štumpfová

Wydawnictwo Muchomor, 2017

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Na moim blogu znajdziesz również inne książki o zwierzakach: „Ratujmy zwierzęta”, „Mała Asia w wielkiej puszczy”, „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, „Kto tędy szedł?”, „Wspaniała mądrość mrówek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *