3+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Opowiastka o staruszku i psie” Barbro Lindgren, Eva Eriksson

To niebywała umiejętność, aby w tak filigranowej książeczce zmieścić najbardziej rozczulającą historię, jaką można sobie wyobrazić. To również niespotykane, aby książka z taką siłą otwierała serca i pobudzała do refleksji, a przy tym była prosta i wywoływała uśmiech na twarzy. Taką książką jest właśnie „Opowiastka o staruszku i psie”.

Barbro Lindgren w nastrojowy sposób snuje historię pewnego staruszka, który, mimo że był miły i uprzejmy, przez wszystkich postrzegany był jako niezdarny i zbyt niepozorny. Nie miał przyjaciół i czuł się bardzo samotny. Nadejście wiosny tchnęło w staruszku nadzieję na znalezienie przyjaciela, dlatego porozwieszał na drzewach ogłoszenia: „SAMOTNY STARUSZEK SZUKA PRZYJACIELA”. Po kilku dniach do staruszka siedzącego przed domem, dołączył pies o hultajsko zakręconym ogonie (podobno psy nie potrafią czytać, co? 😉 ). Od tej pory widywali się codziennie, jedli razem ciasteczka, obserwowali fruwające kosy, spacerowali. Tak nieśpiesznie upłynęła wiosna i w końcu nastała jesień. Wraz z nią coś się w życiu staruszka i psa zmieni. Otóż dołączy do nich mała dziewczynka z kokardką we włosach. Czy staruszek ucieszy się z tego faktu? Jakie emocje wywoła w nim dziewczynka? Koniecznie przeczytajcie!

Nietuzinkowa opowieść o przyjaźni

„Opowiastka o staruszku i psie” jest książką bardzo potrzebną młodym czytelnikom, którzy zaczynają zawierać pierwsze przyjaźnie. We wzruszający sposób uświadamia, że potrzeba przyjaźni tkwi w każdym człowieku (i w zwierzaku) bez względu na wiek. Podkreśla terapeutyczną moc przyjaźni i wyraźnie wskazuje, że o takie relacje trzeba umieć dbać. Przyjaźń to jednak nie tylko same radości, zwłaszcza gdy wkradnie się zazdrość o przyjaciela. Jak sobie poradzić z takimi emocjami? Książka Barbro Lindgren może stać się pięknym tłem do głębszych rozmów z dzieckiem.

Ilustracje do „Opowiastki…” stworzyła Eva Eriksson, ilustratorka między innymi kultowej serii o Dunii oraz cudownej książki „Jak tata pokazał mi wszechświat”. Jeśli znacie jej wcześniejsze dzieła, to domyślacie się, że tu również obrazy nasycone są uczuciami, ciepłym światłem i nostalgią. Najpiękniejsza jest dla mnie okładka tej książki, magnetyzuje i przyciąga. Tak jak tekst, ilustracje są tu po prostu wzruszające i chwytają za serce z wielką mocą.

Basia o „Opowiastce o staruszku i psie”

„Ja bym takiego staruszka zaprosiła do domu razem z psem, Kajtuś miałby się z kim bawić” 🙂 Polecamy cieplutko, bo to książka na medal!

„Opowiastka o staruszku i psie” Barbro Lindgren

Ilustracje: Eva Eriksson

Wydawnictwo Zakamarki, 2021

Ilość stron: 36

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *