3+,  Wierszyki

„Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem” Katarzyna Iga Gawęcka

Do niedawna poezję dla dzieci omijałam szerokim łukiem. Wiersze, które wpadały w moje ręce były albo infantylne albo tak odjechane, że sama niewiele z nich rozumiałam. Zostali nam poczciwi Tuwim i Brzechwa, po których wiadomo, czego można się spodziewać. Jednak jakiś czas temu postanowiłam dać poezji drugą szansę. I dzięki temu dziś mogę Wam przedstawić książkę niebanalną, która przeniesie Was do baśniowych lasów pełnych chochlików i wróżek.

„Rymowanki…” to niewielki zbiór wierszyków utrzymany w atmosferze baśni, legend, magii i leśnych skrzatów. Każda historyjka jest zaproszeniem do odkrywania świata czarów, fantazji i nieprawdopodobnych stworzeń. Oprócz tego, że wiersze rozbudzą wyobraźnię, to dadzą również cenne wskazówki i rady. Każdą opowiastkę kończy więc krótki morał, który może stać się okazją do dalszych rozmów z dzieckiem.

Razem z dziećmi zajrzycie do magicznego lasu, który rankiem pachnie mokrym mchem, postaracie się przywrócić kolory pewnemu szaremu miasteczku, będziecie latać na miotłach razem z wiedźmami, a z dumną kaczką spróbujecie złapać wiatr. Brzmi kusząco, prawda? 🙂

Na „Rymowanki…” składa się dziewięć krótkich wierszy, pełnych rymów, rytmu i melodyjności. Są proste, nie zawierają wyszukanych metafor, które mogłyby być trudne do zrozumienia dla młodego czytelnika. Każda historyjka jest na swój sposób zabawna, intrygująca, a niektóre mogą nawet przyprawić o delikatne ciarki 😉 Ilustracje stworzone przez Hanię Kmieć i Kasię Cichosz również są bajkowe, wyraźnie oddają magiczny nastrój i oczarowują.

Jeśli Wasze dzieci dopiero rozpoczynają przygodę z poezją, to „Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem” na pewno Was nie rozczarują, a wręcz rozbudzą miłość do wierszy.

Basia o „Rymowankach…”

Ulubiony wiersz Basi to „Dumna kaczka (biegaczka)”. Podobno kojarzy jej się z Kaczką Dziwaczką 😉 A morał z tego taki: „A i warto dodać krótko:/życie to psikusów tygiel,/pomyśl zatem razy kilka,/nim odpłacisz się za figiel.”

„Rymowanki z dreszczykiem, chochlikiem i morałem” Katarzyna Iga Gawęcka

Ilustracje: Hania Kmieć i Kasia Cicosz

Wydawnictwo Słowa na wybiegu, 2021

Ilość stron: 48

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *