5+,  6+,  7+,  8+,  Opowiadania,  Serie

„Opowieści z Doliny Muminków” i „Nowe opowieści z Doliny Muminków”

Bratanica Tove Jansson (autorki słynnych Muminków), Sophia Jansson zdecydowała się zebrać fantastyczne historie o Muminkach i odświeżone przedstawić współczesnym czytelnikom. Bardzo się cieszę, że to zrobiła, ponieważ „Opowieści z Doliny Muminków” i „Nowe opowieści z Doliny Muminków” są doskonałą okazją, aby zaprosić dzieci do świata literatury dzieciństwa ich własnych rodziców. W końcu Muminki to postaci łączące pokolenia.

Sophia Jansson w krótkim wstępie do obu tomów pisze, jak wspaniale wspomina z dzieciństwa momenty wieczornego czytania z dorosłymi. Podkreśla bliskość i więź, jakie się wtedy wytwarzały i oczywiście, jak cudowne było wyobrażanie sobie wszystkich niesamowitych obrazów z czytanych książek. Piszę o tym, ponieważ „Opowieści z Doliny Muminków” to moim zdaniem książki wprost stworzone do wieczornego czytania dzieciom. Zawierają odpowiednio po 5 i 4 opowieści, w których oprócz magii i niesamowitych przygód, znajdzie się miejsce na wzruszenia, uniwersalne prawdy, przyjaźń i czystą radość.

Oba tomy zawierają też krótką charakterystykę postaci, które spotkamy na kolejnych stronach. To bardzo trafne podsumowania, które pomogą młodym czytelnikom zrozumieć niektóre zachowania lub reakcje bohaterów.

Muminki bowiem pod warstwą zabawnych przygód skrywają wiele wartości. To historie o odwadze, prawdzie, różnorodności, otwarciu na innych, lękach, relacjach, życiu i śmierci. I dlatego właśnie, że są tak wielowarstwowe, to odnajdą się w nich zarówno dzieci, jak i dorośli.

Czytajcie „Opowieści z Doliny Muminków” wspólnie z dziećmi, bo te krótkie historie przenoszą w miejsca, w których wszystko jest możliwe. Tam, gdzie otwierają się głowy i serca, a niesamowite przygody bawią, intrygują i zatrzymują rozbiegane myśli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *