5+,  6+,  7+,  Opowiadania

„Plaster Czarownicy i inne baśnie”

Oto baśnie, które nie wywołują strachu i gęsiej skórki (chyba że z zachwytu). Czytane przed snem nie przywołują koszmarów i nocnych potów. Nie wywołują konsternacji u rodziców (o nie, jak ominąć ten fragment, żeby dziecko nie zauważyło 😉 ). „Plaster czarownicy” choć za punkt wyjścia obiera różne rodzaje zła, to demaskuje je i ośmiesza, a robi to w czarujący sposób.

Okaże się, że kwiaty pewnej Czarownicy nie dość, że wyglądają pięknie, to mają moc przypominania najlepszych dowcipów! Mały smok zaprzyjaźni się z Motylem, a Król Psuj Wspaniały, zamiast psuć, zacznie naprawiać, co tylko wpadnie mu w ręce. Będą też Błękitne Królestwo, dwie wieże – Wysoka do nieba i Niziutka, a w nich skłóceni sąsiedzi (do czasu, rzecz jasna). I jeszcze Czarodziej Kleofas, niemożliwie leniwy. Krasnoludki, Biała Królowa i cała reszta baśniowych postaci.

Każda baśń w tej książce przenosi w nieokreślone, dalekie krainy, oddycha magią i czaruje. Mimo że rozdziały są w miarę krótkie, to wciągają na tyle, aby poczuć, jak razem z pewnym chłopcem szukacie czterolistnej koniczyny (a potem najzwyczajniej na świecie rozmawiacie z krasnoludkiem).

Sposób, w jaki zostały napisane, powoduje, że chce się je czytać nieśpiesznie, powtarzać pewne fragmenty (zresztą na powtórzeniach całych konstrukcji baśnie przecież bazują). Pojawią się krótkie rymowanki, zabawne dialogi i trafne spostrzeżenia. Nastrojowe, często ciemne ilustracje doskonale oddają charakter każdej opowieści. Czasem wywołają zadumę, a innym razem rozbawią, rozbroją.

„Plaster Czarownicy i inne baśnie” czaruje dobrem

„Plaster Czarownicy i inne baśnie” niesie w sobie ogromny ładunek dobra, wlewa w serca życzliwość, czułość i serdeczność. Zło się wtedy topi, maleje, aż w końcu znika i ustępuje miejsca radości, przyjaźni i zgodzie. To książka ponadczasowa, bo o dobru nie wolno zapominać, inaczej zło szybko się rozprzestrzeni.

„Plaster czarownicy i inne baśnie”, Małgorzata Strzałkowska

Ilustracje: Piotr Fąfrowicz

Wydawnictwo Bajka, 2021

Liczba stron: 80

Wiek: 5+

Inne magiczne książki: „Strażniczka Słońca”, „Tyczka w krainie szczęścia”, „Zaczarowane przygody Tosi i Franka”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *