5+,  6+,  7+,  8+,  Picturebook

„Przepisy z balkonu i ogródka”

To najbardziej czuła książka kucharska, jaką miałam w rękach. Taka, w której dynie kuszą krągłościami, a ziemniaki lubią „(…) chłodne i ciemnie miejsca. To przypomina im, jak były małymi ziemniaczkami zakopanymi w ziemi”. W tej książce są nie tylko owoce i warzywa. Są też ludzie, wspólnota i współpraca. Ktoś zrywa groszek z ogródka, ktoś inny z wiśni robi kolczyki, a jeszcze inni wspinają się na drzewko pomarańczowe. Ten nieco sielski i kojący nastrój nadaje wyjątkowości „Przepisom z balkonu i ogródka”.

Przepisy z balkonu i ogródka
Przepisy z balkonu i ogródka

Czytając tę książkę, niemal czułam na skórze upał lipcowego dnia, a na języku smak soczystych wrześniowych gruszek. Przypomniałam sobie zapach zimnej i wilgotnej piwnicy, gdy mama wysyłała mnie po ziemniaki na obiad. I zatęskniłam do pikników na trawie, do biwaków i wdrapywania się na drzewa. Bo „Przepisy z ogródka i balkonu” to książka przepełniona smakami i zapachami, niebywale sensualna. Na te odczucia na pewno mają wpływ też ilustracje. Miękkie, głębokie i pełne kolorów.

Felicita Sala dzieli się nieoczywistymi pomysłami na przepisy na każdy miesiąc roku. I tak na przykład w kwietniu zachęca do przygotowania tarty ze szparagami, w maju kremu z groszku z miętą i bazylią, a w grudniu krokietów ziemniaczanych z dorszem. Przepisy są krótkie i proste, a składniki łatwo dostępne (mimo że nie jest to typowa kuchnia polska).

Przepisy z balkonu i ogródka
Przepisy z balkonu i ogródka

„Przepisy z balkonu i ogródka” to nieoczywista książka kucharska.

Oprócz przepisów ta książka to kadry z życia przeróżnych ludzi. Ujęcia, na których sąsiedzi uprawiają działkę, podlewają rośliny, zbierają warzywa. Każde z nich to pochwała natury, ale także międzyludzkich więzi. Bije z nich ciepło, autentyczność i zwyczajność.

Przepisy z balkonu i ogródka

Kilka ostatnich stron autorka poświęciła na zaznajomienie czytelników i czytelniczki z ogrodniczymi pojęciami, nazwami narzędzi czy nasion. Bardzo podoba mi się też zachęta do dzielenia się nasionami, wymieniania sadzonkami i do wspólnej pracy w ogródku.

„Przepisy z balkonu i ogródka” to nieoczywista książka. Wyzwala ciepłe uczucia i powoduje, że ma się ochotę zarówno na pichcenie w kuchni z przyjaciółmi, jak i na zasadzenie na balkonie pomidorów, czy wybrudzenie rąk w ziemi z ogródka.

„Przepisy z balkonu i ogródka”, Felicita Sala

Wydawnictwo Kropka, 2023

Liczba stron: 48

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *