4+,  5+,  6+,  7+,  Edukacyjne,  O zwierzętach

„Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”

Wyborna jest ta książka! Edukuje, uwrażliwia, rozbudza poczucie estetyki, zaskakuje i niesie pewien przekaz. Bo „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” nie jest zwyczajną książką popularnonaukową, w której znajdziesz jedynie zestaw ciekawostek i faktów. Mam poczucie, że Cathy Evans (tekst) i Bia Melo (ilustracje) chciały tą książką przekazać więcej i wywołać konkretne emocje – wzruszenie, czułość i poczucie odpowiedzialności.

„Ssaki…” nie przytłaczają ilością tekstu, definicji czy skomplikowanych procesów. To raczej wprowadzenie i zaproszenie do poszukiwania bardziej rozbudowanych informacji. Ta książka jest pewnego rodzaju piękną obietnicą tego, co na młodych czytelników czeka, gdy tylko zdecydują się sięgnąć po więcej. Bo świat natury, w tym wypadku konkretnie ssaków, jest absolutnie zdumiewający. A gdy jeszcze zostanie zawężony do zagadnienia rozmnażania i opieki nad młodymi, to dostajemy opowieść o tym, jak wiele magii kryje się w codzienności. Bo dla mnie natura jest po prostu magiczna!

„Ssaki, Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” to pięknie wydana książka popularnonaukowa, która uczy i uwrażliwia na naturę.

Gdy uświadomisz sobie, jak niesamowitym procesem jest samo łączenie się w pary u ssaków, a potem jak niezwykły jest etap, w którym życie rodzi się w ciele matki, to przecież głowa mała! A to jeszcze nie koniec tej przygody. Jeszcze jest okres ciąży, narodziny, opieka nad młodymi. I właśnie „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” opowiadają o wszystkich tych kwestiach. A autorki robią to w sposób naturalny, swobodny i radosny. Emanuje z tej książki szacunek zarówno do czytelnika, jak i poruszanego tematu i natury w ogóle. To wszystko sprawia, że najnowsza propozycja wydawnicza od Kropki zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę.

Pewnie jesteś ciekawy/ciekawa, jakie przykładowe informacje znajdziesz w tej książce? Zdradzę Ci kilka. A więc dowiesz się, jak wyglądają gody gibonów lub nietoperzy. Jak przebiega zapłodnienie, i jak to się dzieje, że czasami rodzą się bliźnięta. Podejrzysz rozwijające się w macicy słoniątko, a w torbie kangurzycy zauważysz młodego kangurka. Będziesz towarzyszyć narodzinom żyrafiątka i poznasz nazwy dzieci ssaków. Na koniec będzie kilka słów o życiu rodzinnym i piękna refleksja o opiekowaniu się sobą nawzajem, „bo wszyscy jesteśmy częścią jednej wielkiej ziemskiej rodziny!”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *