5+,  Edukacyjne

„W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata” C. Dorion

Muszę przyznać, że dopiero od roku regularnie odwiedzamy lasy. Żeby być precyzyjną, to dokładnie od wybuchu pandemii 😉 Wiosną i latem regularnie jeździliśmy po lesie rowerami, jesienią i zimą wybieraliśmy się na spacery. Pokochałam las za ciszę, zapach i za to, że łatwo być tam uważnym. Dzisiaj zapraszam Cię do poznania sekretów wielu lasów naszej planety. Najlepiej nadaje się do tego książka „W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata” 🙂

Christiane Dorion rozpoczyna swoją opowieść od szczegółu, a więc od pojedynczego drzewa, które jest „osobnym małym światem tętniącym życiem”. Płynnie przechodzi od drzewa do lasu, a tam już dzieje się magia 🙂 Las to nie tylko drzewa, to również jego mieszkańcy. Autorka prezentuje różne gatunki zwierząt, które możemy spotkać w poszczególnych lasach. Dowiesz się, gdzie zwierzęta śpią, jak sobie radzą zimą, jakie wydają odgłosy, jak się kamuflują i co się dzieje w ciemniej i gnijącej ściółce.

Książka wtajemnicza czytelnika w świat lasów z różnych części globu. Słowo „wtajemnicza” nie jest przypadkowe, bo dosłownie miałam wrażenie, że odkrywam tajemnice mniej lub bardziej znanych części świata. Czytając, można poczuć, że naprawdę jest się w sercu lasu i poznaje się jego zakamarki, które nie zawsze są dostrzegalne gołym okiem. To cudowna inspiracja do leśnych wycieczek i do uważnego przypatrywania się leśnemu życiu, a przede wszystkim do jego poszanowania.

Bardzo lubię, gdy w książkach przyrodniczych znajdują się również część poświęcona ekologii. Tak też jest w przypadku „W sercu lasu”. Z ostatnich stron dowiesz się co drzewa dają naszej planecie i jak posadzić drzewo. A na sam koniec możesz potrenować z dzieckiem pamięć, odszukując w książce wybrane zwierzaki.

O wyjątkowości „W sercu lasu” świadczą również przepiękne ilustracje. Jest ich bardzo dużo, są tłem dla tekstu i przyciągają kolorami. Pomagają młodemu czytelnikowi utrzymać skupienie oraz rozwijać spostrzegawczość.

Zdaniem Basi

Basia ostatecznie woli parki i place zabaw niż lasy. Las, który lubi najbardziej, to ten blisko jej ciotecznej siostry. Wiadomo, z ulubioną siostrą nawet w lesie jest ciekawie 🙂 O książce Basia mówi, że „jest super, bo jest kolorowa i jest rysunek mojej ulubionej sikorki”.

„W sercu lasu. Wędrówka po lasach świata” Christiane Dorion

Ilustracje: Jane McGuinness

Wydawnictwo Papilon, 2020

Ilość stron: 64

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *