9+,  Dla nastolatków,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Dwa słowa”

Wyobraź sobie, że mieszkasz w… słowniku (niecodzienne miejsce zamieszkania 😉 ). I jesteś słowem (wiem, łatwiej sobie wyobrazić siebie jako królika czy motylka). Pogłówkuj, jakim słowem byś był/była? Ja byłabym Makaronem, bo mogę jeść go codziennie. A Ty? Zapraszam Cię na wędrówkę po pożółkłych stronach słownika, w którym każde słowo żyje swoim życiem.

Dwa słowa

Bóg obawia się, że wkrótce stanie się Słowem Zapomnianym. Na równi z Ladaco, Facecją czy Huncwotem. Redaktor zaleca mu więc wyprawę w głąb Słownika, aby poczuć, że naprawdę żyje. Bóg zabiera ze sobą przyjaciela, Człowieka. I tak zaczyna się podróż pełna pytań, wątpliwości, zdziwień i zachwytów. Czasem będzie zabawnie, a już po chwili nostalgicznie i nieco filozoficznie.

Dwa słowa

W „Dwóch słowach” słów jest zdecydowanie więcej niż dwa tytułowe: Człowiek i Bóg. Jest też Miłość, Smutek, Cień, a nawet Chleb z Masłem. Musisz tylko przestawić myślenie o bohaterach tej książki, bo nie są to ludzie, a właśnie słowa. Człowiek jest tu tylko jeden i… też jest słowem 🙂 Mają za to upodobania, charakterystyczne cechy, typowy dla siebie temperament. Dominika Czerniak-Chojnacka (ilustracje) nadała im jednak ludzkie kształty. Spróbuj więc zastanowić się, jak mogłaby wyglądać Atencja, Ancymon czy Łapserdak. A Chwila? A Brzydkie Słowo?

Dwa słowa

„Dwa słowa” to językowa uczta

Brawa dla Anny Taraskiej, bo „Dwa Słowa” to rewelacyjny popis zabawy językiem („Tymczasem brzydkie słowo (…) ani myślało coś ze sobą zrobić. Ale najwyraźniej nie zamierzało też wracać na margines. – Ja bym go jeszcze nie skreślał – stwierdził Bóg”). To również okazja do przemyśleń i rozmów na cały wachlarz tematów (śmierć, czas, koniec i początek. I mój ulubiony – chleb z masłem ;)).

Dwa słowa

I te ilustracje! Minimalistyczne, z wybijającym się żółtym kolorem, niedoskonałe i żartobliwe. Tekst z grafiką uzupełniają się tu wyśmienicie. Całość jest na tyle nieszablonowa i magnetyzująca, że książkę przeczytałam zaraz po wyjęciu jej z paczki. Nie mogłam się oprzeć!

Polecam tę książkę dzieciom (od 9 lat), które lubią filozofować i tym, którym przyda się moment zatrzymania, aby ciut porozmyślać.

Cień na drzewie

„Dwa słowa” Anna Taraska

Ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022

Liczba stron: 128

Wiek: 9+

Inne książki dla dzieci w wieku 9+: „Szklana Góra”, „Skunks i Borsuk”, „Próbowanie”, „Kwiat paproci”, „Życie” i „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *