O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Historia czerwonego kameleona”

Tak przemyślanych, mądrych i dopiętych na ostatni guzik książek życzę każdemu niedorosłemu i dorosłemu czytelnikowi. Takich, w których znajdziesz niełatwe emocje, docierające się relacje, promienne uśmiechy, ale też szydercze śmiechy. Będzie tu dużo kolorów, pachnących kwiatów i lodów wiśniowych. Oczywiście będą też kameleony! A jeden z nich często będzie robił się cały czerwony. Przed Tobą „Historia czerwonego kameleona”.

"Historia czerwonego kameleona"
"Historia czerwonego kameleona"

Kiedy Zbynio robi się czerwony? Dokładnie wtedy, kiedy i Ty czujesz, że powoli (a może i błyskawicznie) Twoja twarz kolorem zaczyna przypominać arbuza. Ale nie takiego w skórce, a już po obraniu.

Wstyd, poczucie upokorzenia i wyśmiania to emocje, które towarzyszą Zbyniowi od czasu pewnej niefortunnej imprezy urodzinowej. Wyobraź sobie, że wisisz na gałęzi tuż nad stołem z wielkim tortem. Wszystko ładnie, pięknie i nagle, bach! Wpadasz w sam środek lepkiego i słodkiego ciasta. Kuzyni pokładają się ze śmiechu, wujek drwi, reszta rodziny też rechocze po kameleonowemu (bo jesteś kameleonem w tej scence ;)). I jak się czujesz? Zakładam, że właśnie wtedy kolorem przypominasz obranego arbuza. Albo pomidora, czy buraka (jeśli wolisz klasykę). A może śmiejesz się ze wszystkimi?

"Historia czerwonego kameleona"

„Historia czerwonego kameleona” wspiera, uczy empatii i pomaga nabrać dystansu do siebie samego

Takie wydarzenia mogą mocno odbić się na życiu kameleona (człowieka zresztą też 😉 ). Zbynio chował się więc za krzewami róż, unikał spotkań, a przede wszystkim myślał o sobie, że jest do niczego. Nie pomagały rozmowy z rodzicami, a im bardziej starał się nie rumienić, tym bardziej czerwony się stawał. Wszystko jednak się zmieni, gdy Zbynio zaprzyjaźni się z Brygidą, kuzynką, która za kolorem czerwonym wprost przepada. Pewnie chcesz wiedzieć, czy Zbynio przestanie się czerwienić? Otóż nie, ale zaakceptuje ten kolor, a nawet go polubi. I stanie się szczęśliwym i spokojnym kameleonem.

"Historia czerwonego kameleona"
"Historia czerwonego kameleona"

„Historia czerwonego kameleona” to książka dla dzieci wstydliwych i dla tych, które dopiero trenują empatię. Dla wrażliwców, samotników i skromnych. Ale też dla dzieci przebojowych i otwartych. Wstydliwym pomoże nabrać dystansu i pewności siebie, a przebojowych uwrażliwi. A już na pewno to książka dla tych, co lubią się śmiać, tak serdecznie. I oczywiście dla miłośników lodów wiśniowych 🙂

„Historia czerwonego kameleona”, Marta Zaremba

Ilustracje: Agnieszka Żelewska

Wydawnictwo Bajka, 2022

Liczba stron: 64

Wiek: 4+

Inne książki o emocjach: „Adelka i kot wyjątkowy”, „Basia i szkoła”, „Nic nie przestraszy misia”,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *