3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Prawdziwi przyjaciele”

Prawdziwi przyjaciele

Ach, ile już książek o przyjaźni czytałyśmy z Basią. Jedne były pełne ciepła i wzruszeń, drugie niepokorne i zawadiackie. Były też o rozstaniach, zazdrości, zdradach. Jedna lepsza od drugiej. I cieszę się, że jest ich tak wiele, bo przyjaźń nie tylko się czuje, ale trzeba jej też się nauczyć i ją zrozumieć. Nawet bez słów. I właśnie o przyjaźni, która jest w gestach, uśmiechach i pełnym zrozumieniu jest książka „Prawdziwi przyjaciele”.

Prawdziwi przyjaciele
Prawdziwi przyjaciele

Dennis niewiele się odzywa. Prawdę mówiąc, nie odzywa się wcale. Lubi za to odgrywać rozmaite scenki. Potrafi zamienić się w jajko, motyla lub drzewo. Szkoda tylko, że większość dzieci woli na drzewa się wspinać, niż razem z Dennisem zapuszczać korzenie. Szkoda też, że nie dostrzegają jego wyjątkowości, tak naprawdę, to w ogóle go nie dostrzegają. Salina Yoon doskonale to zilustrowała, ukazując Dennisa za wyobrażoną ścianą, która oddziela go od grupy dzieci. Na jego kredowo białej twarzy maluje się smutek, ale też tęsknota, aby być zrozumianym, dostrzeżonym.

Prawdziwi przyjaciele
Prawdziwi przyjaciele

„Prawdziwi przyjaciele” to książka o pragnieniu bycia dostrzeżonym

I gdy pewnego razu kopnie wymyśloną piłkę, ktoś ją złapie. To Joy. Między nimi nie ma ściany. Rozumieją się bez słów. Zostają najlepszymi przyjaciółmi, którzy, gdy się śmieją, machają wesoło rękami.

Czy Dennis i Joy są niemi? A może mają inne wewnętrzne blokady? Może po prostu na tym polega ich wyjątkowość, że mówić nie chcą. Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że każdy potrzebuje być dostrzeżony, szanowany i chce współistnieć z innymi. A z prawdziwym przyjacielem jest to o niebo łatwiejsze.

Jestem ciekawa, czy Salina Joy rozważała „Prawdziwych przyjaciół” jako książkę wyłącznie obrazkową. Byłoby to dodatkowe podkreślenie wyjątkowości Dennisa. Słowa jednak są, natomiast jest ich niewiele. Zdają się jedynie uzupełniać, dopowiadać to, co zobaczysz na ilustracjach. A te są wyborne! Utrzymane w klimacie retro, wyglądają jak kadry wyjęte z niemego kina. Przygaszone kolory, niewiele detali (poza broszką w kształcie serca. To ważny symbol w tej historii), za to sporo emocji na twarzach.

„Prawdziwi przyjaciele” to książka idealna do bliskiego czytania i do rozmów. Kto wie, może jednak rozmowy zamienicie na czułe gesty, przytulasy lub zabawy bez słów.

„Prawdziwi przyjaciele”, Salina Yoon

Wydawnictwo Czytalisek, 2022

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *