5+,  6+,  7+,  Edukacyjne

„Budowa twojego ciała”

Co jakiś czas dostaję pytania o książki, które opowiedzą dzieciom o tym, z czego zbudowane jest ich ciało. I nawet całkiem sporo jest książek na ten temat. Bardziej lub mniej szczegółowych, z humorem lub całkiem serio, dla młodszych i starszych. Ostatnio jednak wpadła mi w ręce nowość od wydawnictwa Sensus i Czytalisek, „Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa”, która pozytywnie mnie zaskoczyła.

Spodziewałam się bowiem książki, która w lekki i zabawny sposób opowie o narządach ludzkiego ciała. I tyle, bez udziwnień, bo co tu można jeszcze wymyślić. Wyobraź więc sobie, że o sercu, mózgu, płucach, trzustce czy nerkach można napisać w taki sposób, że ma się wrażenie, jakby się podsłuchiwało rozmowę własnych narządów, które trochę się przekomarzają o to, które z nich jest najważniejsze. A na dodatek lekturę kończysz z refleksją, że każde ciało jest piękne i ważne i należy o nie odpowiednio dbać. Dla mnie bomba!

Roża Hajkuś miała naprawdę świetny pomysł na tę książkę. Okazuje się, że „Budowa twojego ciała” jest odpowiedzią na pytanie jej syna o to, który narząd w ciele jest najważniejszy. Trzeba przyznać, że to dosyć rozbudowana odpowiedź. Mam nadzieję, że syn jest usatysfakcjonowany. Bo ja jestem po stokroć!

„Budowa twojego ciała. Co jest czym i jak działa” to popularnonaukowa książka dla dzieci o budowie ludzkiego ciała.

Tak więc z tej książki dowiesz się, jak nazywają się poszczególne organy Twojego ciała, jak wyglądają, jaką pełnią funkcję i co się dzieje, jeśli któryś z nich nie działa prawidłowo. Autorka przemyca również kilka smaczków na temat dbania o swój organizm i bycia uważnym na jego funkcjonowanie. Podoba mi się również, że w książce znalazło się miejsce na poruszenie tematu zdrowia psychicznego. Pojawia się ono przy omawianiu pracy mózgu i muszę przyznać, że to doskonały moment, aby wpleść to ważne zagadnienie, którego w innych książkach o anatomii raczej nie znajdziesz.

„Budowa twojego ciała” to zabawny i mądry tekst, solidna dawka wiedzy, a także wesołe ilustracje. Wszystkie organy mają tu oczy i usta, bo każdy z nich sam opowiada o sobie. Momentami miałam wrażenie, że każdy z nich bierze udział w castingu na najważniejszy narząd w ludzkim ciele. A kto wygrał? Dowiesz się, jak przeczytasz tę znakomitą książkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *