3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Każdy jest cudem”

Coraz więcej jest książek dla dzieci, które za temat przewodni obierają różnorodność, wdzięczność, przyjaźń. Nie dziwi mnie to, ponieważ to właśnie dzięki docenianiu codzienności od najmłodszych lat i przyglądaniu się z ciekawością światu i ludziom, nasze dzieci staną się czułymi, uważnymi i wrażliwymi dorosłymi. Dlatego też książka „Każdy jest cudem”, uznanej już autorki, Jane Chapman, to pozycja, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Zwłaszcza jeśli zależy nam na otaczaniu dziecka książkami wartościowymi i pięknymi.

„Każdy jest cudem” to prosta opowieść o pewnej żabie, która przestała dostrzegać urok tego, co ją otacza. „Ciągle ten sam staw, ciągle te same trzciny”. Wpadnie więc na pomysł, aby czmychnąć z bezpiecznego stawu i poznać prawdziwy świat. W tej wyprawie będzie jej towarzyszyć nowo poznana mysz. Żabę zachwyci wszystko: wysokie drzewa, kolory lasu, pędzący jeleń. A co zrobi największe wrażenie na myszy? Staw! Tak, ten staw, który był domem żaby. Czy teraz żaba spojrzy na niego oczami myszy? Czy zmiana perspektywy pozwoli jej docenić to, co do tej pory miała na wyciągnięcie łapek?

Niebywale podnosząca na duchu jest ta historia. Obserwujemy bowiem dwójkę przyjaciół, którzy pływają, skaczą, niemal fruwają, by zasmakować życia. Okaże się jednak, że życie wszędzie doskonale smakuje. Trzeba tylko nauczyć się je dostrzegać i doceniać.

Symboliczny tekst i subtelne ilustracje tworzą całość liryczną i harmonijną. A także dynamiczną, bo przecież takie jest życie. Jestem pewna, że zachwyci nie tylko dzieci, ale również dorosłych. I pamiętaj, każdy z nas jest kimś wyjątkowym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *