3+,  Picturebook

„Pora spać, Bo”

Wiadomo, że gdy nadchodzi pora spania, to dzieci odpalają dodatkowy akumulator i zabawa dopiero się zaczyna. Można się złościć, można prosić, można się też przyłączyć (czasem to pomaga, chyba bardziej mnie niż Basi, ale zawsze;) ). A można też po prostu zachować spokój i wejść w konwencję stworzoną przez dziecko (wiem, nie zawsze będzie to proste). Jednak mama Bo pokazuje, jak to zrobić. Czasem wystarczy być blisko i dostroić się do malucha.

Pora spać, Bo
Pora spać, Bo

Bo to chłopiec. Wyjaśniam, ponieważ w pierwszym odruchu myślałam, że tytuł sugeruje wachlarz możliwych argumentów w przypadku, gdy dziecko nie chce iść spać. Wiecie, coś w stylu „Pora spać, bo jak nie, to…” 😉 A więc jeszcze raz, Bo to chłopiec, który absolutnie nie jest zainteresowany spaniem. Chętnie za to będzie udawał śpiącą papugę, zmęczonego niedźwiedzia czy morsa, który przed snem wbija kły w krę, aby przypadkiem nie odpłynąć. Dyskutując z mamą o wieczornych rytuałach zwierząt, chłopiec zje kolacje, wykąpie się, umyje zęby, wskoczy do łóżka… A czy zaśnie? 😉

Pora spać, Bo
Pora spać, Bo

Wyciszająca, otulająca ciepłem (niczym rozgrzany od kaloryfera ręcznik zaraz po wyjściu z wanny) i pogodna książka, która znakomicie nadaje się do wspólnego czytania przed snem. Lekko zabawna, mądra i czuła. Czytana z każdą stroną coraz ciszej, spokojniej i wolniej, może pomóc dziecku odprężyć się i ochłonąć po całym dniu.

„Pora spać, Bo” to przykład wyjątkowości skandynawskich książek dla dzieci

Jestem zauroczona niebanalnymi ilustracjami, tak charakterystycznymi dla skandynawskiej literatury dziecięcej. Mocna kreska, intensywne kolory, kształty nieco pokraczne, na pewno nieidealne. A jednak tak urocze i rozbrajające, bo niedoskonałe, jak samo życie.

Gorąco polecam tę książkę, bo z doświadczenia wiem, że jeśli rodzicowi książka wydaje się „dziwna” (pod jakimkolwiek względem), to dziecko będzie nią zafascynowane 😉 A to naprawdę świetna książka!

Pora spać, Bo
Bo idzie spać
Bo na jerzyku

„Pora spać, Bo”, Kjersti Annesdatter Skomsvold, Mari Kanstad Johnsen

Wydawnictwo Zygzaki, 2021

Liczba stron: 72

Wiek: 3+

Inne książki dla dzieci w wieku 3+: „Czy będziesz moim przyjacielem?”, „Oddycham i znowu wszystko gra!”, „Pudle i frytki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *