6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  O przyrodzie,  O zwierzętach

„Sekretne życie pszczół”

Dziś pokażę Ci najsłodszą książkę z serii „Sekretne życie”. Słodką jak miód, a że ręce i oczy nie chcą się od niej oderwać, to można powiedzieć, że na swój sposób też lepką. A jeśli będziesz ją czytać, jedząc kanapkę z miodem, to lepkość będzie wręcz namacalna. „Sekretne życie pszczół” to trzeci i moim zdaniem najbardziej napakowany ciekawostkami i aktywizujący tytuł całej serii.

Podobnie jak w dwóch poprzednich, tu również będzie przewodnik tej wycieczki. A raczej przewodniczka, bo to Pszczółka Brzęczółka, z którą odwiedzisz pasieki, łąki, dachy miastowych bloków i parki. Dowiesz się co nieco o pszczelich oczach, żądle i miodowym żołądku. Zajrzysz do ula i przyjrzysz się budowie plastra miodu, a może nawet dołączysz do pszczelego tańca. Poznasz sprytnych złodziei miodu, pszczele kryjówki i tajniki pracy pszczelarza. Informacji o życiu pszczół jest tu tyle, co komórek w plastrze miodu.

„Sekretne życie pszczół” to książka, która odkrywa tajemnice zapracowanego życia pasiastych owadów.

I choć ilość wiedzy, którą Pszczółka Brzęczółka przekazuje, jest naprawdę imponująca, to nie mam wrażenia, że przytłacza. Ciekawostki inspirują do dalszych poszukiwań, do własnych obserwacji i zgłębiania wiedzy. „Sekretne życie pszczół” w sposób nienachalny i nijako przy okazji budzi w czytelniku szacunek i zachwyt nad tymi pasiastymi owadami, a także nad naturą w ogóle.

W tej części również znalazło się miejsce na pszczele legendy, baśnie i opowieści. Jedna z nich opowiada historię Zeusa i pszczół, inna tłumaczy, dlaczego słonie mają długie trąby, a kolejna wzrusza więzią między człowiekiem a pszczołami. Dodatkowo Pszczółka Brzęczółka aktywizuje dzieci, zachęcając je do znalezienia na kolejnych stronach ukrytych motyli, ptaków, kotka, czy królika. To świetny sposób na pobudzenie i przywrócenie koncentracji, jeśli na chwilę gdzieś umknęła.

Seria „Sekretne życie” to książki, które skłaniają do tego, aby się zatrzymać i uważnie przyjrzeć otaczającej przyrodzie. I bez względu na to, czy zachwyci Cię wiosenne drzewo, ćwierkający ptak, czy przelatująca obok pszczoła, będzie to dowód na to, że natura jest po prostu piękna.

„Sekretne życie pszczół”, Moira Butterfield, Vivian Mineker

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2023

Liczba stron: 48

Wiek: 6+

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *