1+,  2+,  3+,  O przyjaźni i relacjach

„Pola i Piotruś. Hulajnoga”, „Pola i Piotruś. Plama”

Jak myślisz, czy dwulatek nauczy się mówić – przepraszam – gdy po prostu mu o tym powiesz? A może skuteczniejsze okaże się, gdy sama pokażesz mu, jak to się robi? A gdyby tak dziecko mogło obserwować swoich rówieśników, którzy swobodnie mówią – przepraszam – gdy trzeba? Jednak może być trochę niezręcznie biegać po placu zabaw z dzieckiem pod pachą, wyczekując, aż jakiś Antoś przeprosi Zosię, że wyrwał jej łopatkę. I wtedy powiedzieć do swojego dziecka – o, zobacz, tak właśnie mówi się „przepraszam”. Na szczęście są „Pola i Piotruś”, dwie książki, które pomagają łagodnie modelować właściwe zachowania.

Pola i Piotruś
Pola i Piotruś

„Pola i Piotruś. Hulajnoga”

„Pola i Piotruś. Hulajnoga” to ciepła i pozytywna historyjka o przyjaciołach, myszce i zajączku, którzy spotykają się w parku. Piotruś ma hulajnogę, a Pola wózek z żabą (sądzę, że to maskotka, choć wyraz żabiego pyszczka na kolejnych stronach zasiewa we mnie ziarno niepewności 😉 ). Pola jednak porzuca wózek, wyrywa Piotrusiowi hulajnogę i tyle ją widzieli. To znaczy, zaraz ją zobaczą, jak leży na ziemi i płacze, bo spadła z hulajnogi. Gniew Piotrusia mija i od razu zajmuje się przyjaciółką. Pola natomiast przeprasza Piotrusia i dziękuje za jego opiekę. I mamy happy end w piaskownicy przy wspólnej zabawie.

Pola i Piotruś

„Pola i Piotruś. Plama”

W drugiej części – „Pola i Piotruś. Plama” – sprawa może wydawać się jeszcze poważniejsza. Tym razem podczas wspólnej zabawy w domu Poli, Piotruś zapomina, że chce mu się siku. Nagle na podłodze robi się plama, spodenki są mokre, a miny zakłopotane. Ale co mówi Pola? „Nie przejmuj się Piotrusiu. Każdemu zdarzają się wypadki”. I wręcza przyjacielowi suche ubrania. A że ma same sukienki, to Piotruś resztę zabawy spędza właśnie w sukience. Czy komuś to przeszkadza? Absolutnie żadnemu z nich 🙂

Pola i Piotruś

Te książki to mądra, ciepła i spokojna seria o przyjaźni, wspieraniu się i życzliwości. Nie pozbawione są dobrej zabawy i humoru. Pełne kolorów i zabawnych detali na ilustracjach. Proste zdania, nieskomplikowane słowa i odpowiednio duża czcionka. Wszystko się w tych książkach zgadza.

Pola i Piotruś

„Pola i Piotruś. Hulajnoga”, „Pola i Piotruś. Plama”, Camilla Reid, Axel Scheffler

Wydawnictwo Wilga, 2022

Liczba stron: 32

Wiek: 1+

Inne książki dla maluchów: „Gdzie jesteś, małpko?”, „Czy chcesz być moim przyjacielem?”, „Bardzo głodna gąsienica”, „Znaki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *