6+,  Biografie dla dzieci,  Edukacyjne

Seria „Oni zmienili świat…” A. Ludwig-Słomczyńska

Biografie dla dzieci to jedne z tych książek, po które Basia bardzo lubi sięgać (zaraz po Kucykach Pony 😉 ). Jej podekscytowanie wyjątkowymi osobowościami zawsze mnie rozbraja i powoduje, że zastanawiam się, gdzie i kiedy ja zgubiłam swój zapał i entuzjazm 😉 Na szczęście, wspólne czytanie takich perełek jak seria „Oni zmienili świat…”, okazuje się bardzo pomocne!

Krystyna Skarbek i Mieczysław Bekker, czy coś Wam mówią te nazwiska? Nie? To zaraz załatamy te luki w wiedzy, a najlepiej do tego nadają się fun facts z życia naszych bohaterów 🙂

  • Krystyna Skarbek to polska kobieta szpieg (szkoda, że jeszcze nie przyjął się żaden feminatyw, np. szpieżka 🙂 ), która stała się pierwowzorem dla ukochanej agenta Bonda w powieściach Iana Fleminga.
  • Działała w wywiadzie brytyjskim i była ulubioną agentką Winstona Churchilla.
  • Gdy zatrzymali ją Niemcy, rzuciła na ziemie naszyjnik z bezwartościowych szkiełek, mówiąc, że to diamenty, a sama uciekła.
  • Podczas przesłuchania na Węgrzech ugryzła się w język tak mocno, aż zaczął krwawić. Udawała, że ma gruźlicę, co mocno przestraszyło Niemców, którzy zdecydowali się ją wypuścić.

Teraz kilka ciekawostek o Mieczysławie Bekkerze:

  • Był inżynierem i konstruktorem pojazdu księżycowego, który wziął udział w misjach Apollo 15,16 i 17
  • Był członkiem zespołu General Motors i współtwórcą nowej dziedziny wiedzy – terramechaniki
  • Dzięki zaprojektowanemu przez Bekkera łazikowi, zdobyto o 70% więcej informacji o Księżycu, niż gdyby misja odbyła się bez niego
  • Łazik Bekkera znajduje się obecnie… na Księżycu, jest to najpiękniejszy pomnik dla jego konstruktora

Niesamowite osobowości, które inspirują i motywują

Ogromnie cieszę się, że są książki, które przybliżają biografie mniej popularnych postaci. A seria „Oni zmienili świat…” dodatkowo bierze pod lupę postaci nietuzinkowe, których działania wymagały ogromu wiedzy, odwagi i pasji. Właśnie dlatego te historie tak łatwo zarażają entuzjazmem oraz poszerzają horyzonty młodych czytelników.
Książki przepełnione są ciekawostkami, opisami, wyjaśnieniami i zabawnymi dygresjami. Proste ilustracje przeplatają się z realnymi fotografiami, które potrafią przykuć uwagę na dłużej.
Polecam, bo to książki mądre i inspirujące!

„Krystyna Skarbek. Szpieg w spódnicy” i „Mieczysław Bekker. Inżynier pojazdu księżycowego” Agnieszka Ludwig – Słomczyńska

Ilustracje: Marcin Bruchnalski

Wydawnictwo Czarna Owca, 2021

Ilość stron: 24

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *