1+,  2+,  3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Kartonówki,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  O przyrodzie,  O zwierzętach,  Picturebook,  Powieść,  Z humorem

Najpiękniejsze książki na prezent mikołajkowy

Przed Wami najpiękniejsze książki na prezent mikołajkowy!

Najlepszy prezent dla dziecka na Mikołajki to książka, oczywiście! Przed Wami subiektywne zestawienie propozycji prezentowych z podziałem na kategorie wiekowe. Nie przejmujcie się jednak za bardzo sugerowanym wiekiem. Często czytamy z Basią książki, które są zalecane powyżej jej wieku, a także takie, z których niby powinna już wyrosnąć ( a my dalej je maglujemy 😉 ). Wszystko zależy od dziecka, a wiadomo, że każde jest inne 🙂 To lecimy!

Książki dla dzieci w wieku od 0-3 lat cz. I

W tej grupie wiekowej najlepiej sprawdzą się atrakcyjne, kolorowe i przede wszystkim kartonowe książki obrazkowe (zakładamy, że etap czarno-białych książeczek dziecko ma już za sobą ;)).

 • „Ulica Czereśniowa” (Wydawnictwo Dwie Siostry) – to ukochana seria Basi i jest u nas cały czas w użyciu. Sprawdza się jako wyszukiwanka, pomaga tworzyć historie i budować opowiadania, uczy spostrzegawczości i rozwija wyobraźnię. Zalet tych książek jest cała masa! Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, to możecie być pewni, że będzie to strzał w dziesiątkę 🙂
Ulica Czereśniowa
Ulica Czereśniowa
 • „Auto Moto” (Wydawnictwo Babaryba) – kolejna wyszukiwanka, tu jednak jest nieco mniej szczegółów, a głównymi bohaterami są wszelkie pojazdy. Dlatego będzie idealna dla młodych fanów motoryzacji.
Auto Moto
Auto Moto
 • „Rok w przedszkolu” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) – kartonówka, która może stać się codziennym kompanem każdego przedszkolaka, i nie tylko. Każda strona to rozkładówka z naprawdę baaaardzo dużą ilością detali. Idealna do nauki miesięcy, pór roku i wszystkich ich cech. Młody czytelnik (trafniej – oglądacz;)) zaprzyjaźni się z całą przedszkolną grupę i będzie śledzić jej zajęcia na przestrzeni całego roku.
Rok w przedszkolu
Rok w przedszkolu

Książki dla dzieci w wieku od 0-3 lat cz. II

 • „Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) – wesoła, nieco zwariowana kartonówka w świątecznym klimacie. Znajdzie się tu wszystko, co dzieci chcą wiedzieć o Mikołaju. Dodatkowo jest to książka aktywizująca, są wyszukiwanki, labirynt i zadania uczące spostrzegawczości. Idealna! Tutaj link do wpisu na IG o tej książce: „Opowiem ci, mamo, o Świętym Mikołaju”
Opowiem ci, mamo, co robi Święty Mikołaj
Opowiem ci, mamo, co robi Święty Mikołaj
 • „Ptasie Trele” (Wydawnictwo Sto Stron) – niewielkie kartonowe książeczki, w sam raz do zabrania na spacer i obserwacji okolicznych ptaków. Każda strona to piękny rysunek konkretnego gatunku ptaka i… dźwięk, jaki wydaje. Wspaniałe onomatopeje zachęcają do zabawy w ptasie trele. Sporo śmiechu, ale również zachwytu nad jakością wydania zapewnione :). Tutaj link do pełnej recenzji: „Ptasie Trele”
Ptasie trele
Ptasie trele
 • Mydło” (Wydawnictwo Bajka) – wierszowana opowiastka Małgorzaty Strzałkowskiej o uciekającym przed królem mydle. Pełna humoru, kolorowych ilustracji i rymów, które dzieci łatwo zapamiętają. Ta książka to bardzo dobry pomysł na zapoznawanie dzieci z wierszami, rymami i rytmem.
Mydło
Mydło

Książki dla dzieci w wieku od 4-6 lat cz. I

Przed Wami książki z większą ilością tekstu, rozwijające wyobraźnię, wspierające codzienną naukę i rozbudzające zainteresowania i miłość do książek.

 • „Co budują zwierzęta?” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) – wprost zachwycająca książka w dużym formacie. Idealna na prezent dla małych miłośników zwierząt. Ilustracje Emilii Dziubak robią ogromne wrażenie, a ogrom ciekawostek sprawi, że będzie lektura niezmiernie pochłaniająca.
Co budują zwierzęta
Co budują zwierzęta
 • „Wszyscy się liczą” (Wydawnictwo Dwie Siostry) – wyjątkowa wielkoformatowa książka o tym, jak ważny jest każdy człowiek i życie. To wyszukiwanka połączona z ważnym przesłaniem i… z matematyką 😉
Wszyscy się liczą
Wszyscy się liczą
 • „Van Dog” (Wydanwictwo HarperKids) – niezmiernie pomysłowy picturebook, który będzie zaproszeniem dziecka do świata sztuki. Ilustracje Gosi Herby są tak oryginalne i fascynujące, że przykuwają uwagę na bardzo długo. Książka pełna kolorów, dowcipu i odniesień do sztuki. Tutaj link do pełnej recenzji: „Van Dog”
Van Dog
Van Dog
 • „Prawdziwe księżniczki” i „Odkrywamy kosmos” (Wydawnictwo SAM) – rewelacyjne książki Montessori friendly. Jeśli szukacie książki o księżniczkach, to ta będzie najlepsza. Nie czaruje, nie ubarwia, nie wypacza, a pokazuje, jak naprawdę wyglądało i nadal wygląda życie prawdziwych księżniczek. Link do pełnej recenzji: „Prawdziwe księżniczki”. A dla fanów kosmosu i wszystkiego, co się z nim łączy proponuję „Odkrywamy kosmos”. Ogrom wiedzy, masa ciekawostek, ilustracje oddające rzeczywistość i… duuuużo okienek! (okienka są też w „Prawdziwych księżniczkach”).
Prawdziwe księżniczki
Odkrywamy kosmos

Książki dla dzieci w wieku od 4-6 lat cz. II

 • „Pippi Pończoszanka” (Wydawnictwo Zakamarki) – książki, które się nie starzeją. Pochwała dziecięcej beztroski, kreatywności i czystej radości. To klasyka, którą trzeba znać!
Pippi Pończoszanka
Pippi Pończoszanka
 • „Dzieci z Bullerbyn” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) – to najpiękniejsze wydanie, jakie miałam okazję trzymać w rękach. Wprost stworzone na prezent 🙂 Kolejna klasyka, która czaruje wolnością, swobodą i nieskrępowaną zabawą.
Dzieci z Bullerbyn
Dzieci z Bullerbyn
 • „Dinozaury od A do Z” (Wydawnictwo Kropka) – niesamowicie estetyczny leksykon dinozaurów. Krótkie, ale wyczerpujące opisy, sporo ciekawostek i piękne rysunki. Będzie znakomitym prezentem dla fanów prehistorycznych gadów 🙂
Dinozaury od A do Z
Dinozaury od A do Z
 • „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki” (Wydawnictwo Bajka) – do takiego przedszkola chciałoby chodzić każde dziecko. Ludzkie dzieci bawią i uczą się razem z dziećmi wiewiórek, jeży, kotów czy psów. A wszystko w atmosferze wzajemnego szacunku, tolerancji i wsparcia. Książka bardzo mądra i potrzebna.
Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki
Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki

Książki dla dzieci w wieku od 7-9 lat cz. I

 • „Planetarium” (Wydawnictwo Dwie Siostry) – przepiękny album na temat wszystkiego, co wiąże się z kosmosem. Solidna dawka wiedzy, wiele ciekawostek i wyjątkowe ilustracje. Tę książkę można oglądać godzinami i choć napisana fachowym językiem, z pewnością będzie zrozumiała dla starszaków. Takie piękne wydania są najlepszym pomysłem na prezent!
Planetarium
Planetarium
 • „Niebo” (Wydawnictwo Mamania) – kolejny fascynujący album, który zachwyca jakością wydania. Informacje na temat nieba podane są w sposób niebywale interesujący, a całości dopełniają fenomenalne ilustracje. Książka nie tylko dla tych, co mają głowy w chmurach 😉 A tutaj znajdziesz pełną recenzję: „Niebo”
Niebo
Niebo
 • „Wielcy muzycy” (Wydawnictwo Dwukropek) – nie lada gratka dla młodocianych melomanów! Ten pięknie ilustrowany album zabiera w podróż po świecie muzyki. I to nie byle jakiej! Znajdziecie tu wiele ciekawostek, smaczków na temat artystów oraz same rzetelne fakty. Najlepiej czytać z muzyką w tle 🙂
Wielcy muzycy
Wielcy muzycy
 • „Smoki” (Wydawnictwo Dragon) – fenomenalne połączenie opisów blisko 30 smoków z legend całego świata z dopracowanymi, barwnymi ilustracjami każdego stwora. Książka niemal baśniowa i magiczna. Must have dla każdego fana smoków!
Smoki
Smoki

Książki dla dzieci w wieku od 7-9 lat cz. II

 • „Strażniczka Słońca” i „Śnieżna Siostra” (Wydawnictwo Literackie) – obie historie wzruszają do łez. Obie są o miłości, przyjaźni, wsparciu, potrzebie bliskości i bezpieczeństwa. I choć to osobne historie, to łączy je delikatność, baśniowość i mistrzowskie obrazy Lisy Asato. Obok tych książek nie można przejść obojętnie! Tutaj link do recenzji „Strażniczki Słońca”.
Strażniczka Słońca
Śnieżna Siostra
Żelazny Olbrzym
Żelazny Olbrzym
Kocia Szajka
Kocia Szajka

Książki dla nastolatków cz. I

 • „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” (Wydawnictwo Wilga) – to książka, z której wylewa się pasja do historii. Autor w niebywale interesujący sposób wyjaśnia, jak jedwabne szlaki, czyli drogi, którymi odbywał się handel i przemieszczali się ludzie, wpłynęły na rozwój praktycznie każdej sfery życia ludzkiego. Tak właśnie powinny wyglądać książki o historii!
Jedwabne szlaki
Jedwabne szlaki
 • „Powrót na zaginiony kontynent” (Wydawnictwo Dwukropek) – idealna propozycja dla młodzieży lubiącej książki fantasy. Wciągająca przygodówka, pełna tajemniczości i magii. Czytelnicy będą towarzyszyć bliźniakom Otto i Sebastianowi w poszukiwaniu taty, który trafił na Zaginiony Kontynent. Gwarantuję, że trudno będzie się od tej książki oderwać. A jej wydanie to najwyższa jakość 🙂
Powrót na zaginiony kontynent
Powrót na zaginiony kontynent
 • „Księgi Mroku” (Wydawnictwo Babaryba) – jaki to mądry horror! Przestraszy, porazi, wzbudzi obrzydzenie. Na tym zazwyczaj kończy się rola horrorów, ale nie tym razem. „Księgi mroku” to również historia o przyjaźni, o odnajdywaniu swojej wartości, o potrzebie akceptacji i pasji. To także książka o lękach tkwiących w dzieciach i dorosłych. Pełna magii, baśniowości z przerażającą wiedźmą i jej potworami! Tutaj pełna recenzja: „Księgi mroku”

Księgi mroku
Księgi mroku
 • „Kudłata” (Wydawnictwo Kwiaty Orientu”) – opowieść o suczce, ale równie dobrze ta historia mogłaby zostać zbudowana wokół człowieka. Doznawanie straty, chwilowej radości i nadziei, tęsknoty i nienawiści to przecież ludzkie cechy. W powieści Hwang Sun-Mi doświadczają ich również psy, koty i kury. Tutaj pełna recenzja: „Kudłata”
Kudłata
Kudłata

Książki dla nastolatków cz. II

 • „Cudowny chłopak” (Wydawnictwo Albatros) – powieść, która zostaje w czytelniku na długo. O odwadze, przyjaźni, niepewności i inności. A także o tym, że prawdziwe piękno tkwi w każdym z nas.
Cudowny chłopak
Cudowny chłopak
 • „Gwiazdkowy Prosiaczek” (Wydawnictwo Media Rodzina) – książka, która podnosi na duchu i dodaje nadziei. Pełna emocji i przygód ze szczyptą magii. Będzie świetnym pomysłem na prezent mikołajkowy, jak i z każdej innej okazji. Święta są tu tylko tłem i nie dominują fabuły.
Gwiazdkowy Prosiaczek
Gwiazdkowy Prosiaczek
 • „Skok na Rembrandta” (Wydawnictwo Widnokrąg) – to porywająca powieść sensacyjna dla młodzieży z wieloma wątkami i ciekawostkami na temat historii sztuki. Fikcyjna intryga opiera się na autentycznych wydarzeniach sprzed 30 lat. Czytelnik ma zatem okazję nie tylko dobrze się bawić, ale również chłonąć wiedzę. Pełna recenzja tutaj: „Skok na Rembrandta”
Skok na Rembrandta
Skok na Rembrandta
 • „Królikula. Kicająca groza” (Wydawnictwo Nowa Baśń) – powieść tajemnicza i trzymająca w napięciu, a dodatkowo żartobliwa i lekka. Nastrój horroru łagodzą wesołe rodzinne dialogi, a także gapowatość Harolda oraz wariackie pomysły Czesława. W sam raz więc dla najmłodszych fanów literatury z dreszczykiem. Pełna recenzja tutaj: „Królikula”
Królikula
Królikula

Książka dosłownie dla każdego!

A oto książka, która sprawdzi się jako prezent z każdej okazji i dla każdego wieku 🙂 Jedna z naszych najpiękniejszych!

 • „Może. O magicznym potencjale, który tkwi w każdym człowieku” (Wydawnictwo Levyz) – Kobi Yomada stworzył książkę, która poprowadzi przez życie, wesprze w momentach zwątpienia, doda otuchy, gdy będziesz zmęczony i odwagi, gdy dopadnie lęk. To książka, która uwierzy w Ciebie, gdy Tobie tej wiary zabraknie i pomoże Ci siebie odnaleźć. Tutaj pełna recenzja: „Może…”
"Może. O magicznym potencjale, który tkwi w każdym człowieku"
"Może. O magicznym potencjale, który tkwi w każdym człowieku"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *