Uncategorized

„Brat ze słoika”

„Czy tak jak ja jest pan jedynym niewolnikiem na usługach swoich rodziców?” – pyta Hipolit pana Baratiniego, ulubionego sklepikarza. A co na to pan Baratini? Otóż wręcza chłopcu słoik. Podobno w środku jest brat. Co za nieziemski pomysł. A jakie to byłoby ułatwienie. Idziesz do sklepu i kupujesz brata. Albo siostrę (tylko siostry bywają droższe). No czad. A może to jednak nie byłoby takie fajne? Hm…

Brat ze słoika
Brat ze słoika

„Brat ze słoika” to historia chłopca, któremu żywot jedynaka, co by nie mówić, nie upływa najgorzej. Z nikim nie musi się dzielić przyrumienionymi talarkami pieczonych ziemniaków (a te są najlepsze), może przytulać się do mamy, kiedy tylko chce, tata też jest tylko dla niego (razem wędkują, ścigają się i majsterkują). I wiadomo, ma pokój tylko dla siebie. Jest tylko kilka wad bycia jedynakiem, a wszystkie mieszczą się pod jednym hasłem – obowiązki domowe. Och, jakby Hipolit chciał je z kimś dzielić.

Brat ze słoika
Brat ze słoika

Czy brat ze słoika to rozwiązanie dla jedynaków?

Pragnienia Hipolita się spełnią. W słoiku od pana Baratiniego (rewelacyjnie włoskie wstawki w dialogach) faktycznie był starszy brat. Na imię ma Achacy. Hipolit i Achacy („skoro obydwaj mamy tak okropne imiona, to najlepszy dowód na to, że jesteśmy braćmi”). Czy rodzice są zaskoczeni pojawieniem się nowego syna? Absolutnie nie. Zachowują się, jakby Achacy był z nimi od zawsze. Przytulają, nazywają księciem (przecież to Hipolit był księciem mamy!), chwalą. A w pokoju nagle pojawiają się drugie łóżko i biurko. Nawet w szkole wszyscy uwielbiają Achacego. Hipolit jest chyba trochę zazdrosny…

Brat ze słoika

„Brat ze słoika” to urocza, zabawna i surrealistyczna opowieść dla jedynaków i dla rodzeństwa. O tym jak się odnaleźć, gdy nagle pojawia się rodzeństwo (zazwyczaj jest jednak młodsze 😉 ), jak się z nim dogadać, jak się w ogóle w tym odnaleźć. I choć historia jest komiczna (zakończenie to wisienka na torcie), to jednak daje do myślenia.

Ilustracje również są tu dowcipne, w klimacie retro i pełne emocji. Bo „Brat ze słoika” to mimo wszystko wspaniała opowieść o dziecięcych emocjach.

„Brat ze słoika”, Emilie Chazerand, Aurelie Guillerey

Wydawnictwo Kinderkulka, 2019

Liczba stron: 33

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *