-
„Czaronadziejka i pobyt w hotelu”
Czy Twoje dziecko lubi wyjazdy w nieznane? Czy rozgląda się wtedy z szeroko otwartymi oczami od ekscytacji i z uśmiechem od ucha do ucha? A może raczej chwyta Cię za rękę mocniej niż zwykle i pyta, czy możecie już wracać do domu? Podróże, nawet te krótkie, potrafią wymieszać ekscytację z niepewnością, ciekawość z lękiem, a radość z tęsknotą za ulubioną książką, której się zapomniało zabrać z domu. I nie ma w tym nic dziwnego. Nawet dorośli czasem czują się nieswojo w nowym miejscu, zwłaszcza gdy hotelowa pościel nie pachnie domowo. O tych wszystkich emocjach, tych dużych i tych małych, często trudnych do nazwania, opowiada Agata Cieszyńska w swojej książce „Czaronadziejka i…
-
„Cuda w morzu” – Opowieści 5 minut przed snem. Recenzja książki dla dzieci.
A gdyby tak, tuż przed snem, zamknąć oczy i zamiast zwykłego łóżka zobaczyć pokład starego żaglowca, który cicho sunie po oceanie? Zamiast leżeć w miękkiej pościeli, jesteśmy w hamaku rozwieszonym między dwoma masztami, a ciepły wiatr smyra nas po policzkach? Stopy nie wystają spod kołdry, a zwisają swobodnie nad wodą, w której dzieje się magia. A może to jednak nie magia, a prawdziwy podwodny świat, który tylko czeka, aż go odkryjesz? „Cuda w morzu. Opowieści 5 minut przed snem” to książka, która zabiera gdzieś daleko, ale tam, gdzie zawsze jest bezpiecznie (nawet, gdy rekin szczerzy swoje zębiska). To opowiadania, które są krótkie, bo sen nie lubi rozwlekłych historii, ale wystarczająco…
-
„Dom na skraju magii” – recenzja książki dla dzieci
Jeśli Twoje dziecko ma wypieki na twarzy przy lekturze „Harry’ego Pottera” albo z zapartym tchem podąża za białym królikiem do Krainy Czarów, to mam coś, co trafi w dziesiątkę. A właściwie… w Dziewiątkę. „Dom na skraju magii” to książka, która serwuje przygodę, magię i humor w takich dawkach, że dziecięca wyobraźnia wskakuje na najwyższe obroty. Poznajcie Dziewiątkę – dziewczynkę bez rodziców, za to z przymusowym etatem u gangstera o imieniu Szmal. Mieszka w jego piwnicy, a życie to dla niej raczej walka o przetrwanie niż bajka z morałem. Dziewiątka kradnie, nie z wyboru, a z konieczności, aż pewnego dnia wyciąga z torebki pewnej damy coś dziwnego. To mały domek. I magiczny, bo nagle…
-
„Martynka i kotki”, „Martynka i kucyki” – recenzja serii w nowym tłumaczeniu.
„Martynka” powraca na dziecięce półki w pięknym stylu! Łączy bowiem w sobie nostalgiczny nastrój beztroskiego dzieciństwa, niepowtarzalne ilustracje i mądry tekst, który aż prosi się, by go czytać na głos. „Martynka i kotki” oraz „Martynka i kucyki” zostały na nowo przetłumaczone przez Lilianę Fabisińską, co dało im świeżość i lekkość współczesnego języka, bez utraty uroku oryginału. To jak odświeżenie ukochanej sukienki mamy z lat 80, która nadal jest piękna, ale jakby szyta na nowo. Książki o Martynce pamiętam z własnego dzieciństwa, gdy godzinami wpatrywałam się w te bajkowe ilustracje – jakby były nie z tego świata. Potem na punkcie „Martynki” oszalała moja córka. Dlatego cieszę się bardzo, że wydawnictwo Papilon wznawia…
-
„Sklep dla żab” – recenzja kartonówki dla dzieci
Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, potrzebują w książkach dobrych rymów, humoru i treści, które nie będą infantylne. Bo nawet opowieść o żabach, które na widok przeceny w sklepie z ubraniami dostają kociego (żabiego?) rozumu, może być mądra i na poziomie. „Sklep dla żab”, najnowszy tytuł z serii kartonowych książek wydawnictwa Bajka, doskonale to udowadnia. Dorota Gellner (tekst) i Piotr Rychel (ilustracje) otwierają przed nami drzwi pewnego sklepu, w którym dzieją się rzeczy niesłychane. Zatem jedna żaba nieudolnie próbuje wyplątać się z długiego szalika. Inna „skacze z wrzaskiem, opasana złotym paskiem”. A kolejna podziwia swoje odbicie w lustrze – właśnie przymierzyła suknię z falbanami we wzór w kijanki. A to dopiero początek!…
-
Książki z okienkami i układankami z serii „Akademia mądrego dziecka” – recenzja
Nauka przez zabawę – jeśli śledzisz moje działania od jakiegoś czasu, to na pewno dobrze znasz to podejście do edukacji. Uważam, że warto uczyć się właśnie w ten sposób, a najlepiej zacząć jak najwcześniej, tak by zdobywanie wiedzy kojarzyło się wyłącznie z frajdą, przyjemnością i nieustanną ciekawością. Dlatego z ogromną radością obserwuję, jak wydawnictwo HarperKids konsekwentnie rozwija serię „Akademia Mądrego Dziecka” i wprowadza tytuły stworzone z myślą o najmłodszych, już dwu- i trzylatkach. Dziś pokażę Ci kilka nowości z cykli „Uczymy się i bawimy” oraz „Znajdź, otwórz, zobacz”. „Uczymy się i bawimy” to sprytne połączenie książki i prostej układanki. W zestawie znajdziesz solidnie wydaną, kartonową książkę oraz 20 elementów, które dziecko dopasowuje do odpowiednich miejsc na stronach. Do wyboru…
-
„Maciejka Gwiazd” i „Leśna Akademia Maciejki Gwizd” – recenzja
To prawdziwy los na dziecięcej loterii — mieć w swoim otoczeniu dorosłego, który niekoniecznie jest rodzicem i patrzy na świat inaczej, świeżo, odważnie. Kogoś z zewnątrz, kto potrafi otworzyć młodą głowę delikatnie, ale też z pazurem. Właśnie o takiej niebanalnej relacji, pełnej wsparcia i iskrzącej mądrością przeczytasz w książkach „Maciejka Gwizd” i „Leśna Akademia Maciejki Gwizd” autorstwa Joanny M. Chmielewskiej. Tytułowa bohaterka, Maciejka, to postać z jednej strony tajemnicza, trochę jakby z innej bajki, z drugiej: uważna, przyziemna i pełna autentycznej troski o dzieciaki i zwierzęta. Pewnego dnia pojawia się w szkole Kuby i jego przyjaciółki Tośki jako woźna. Czy to może być tylko przykrywka? Maciejka szybko wychodzi z ramek codzienności i inspiruje dzieci…
-
„Czytam sobie” – recenzja nowości
Szukasz książek, które pomogą Twojemu dziecku w nauce czytania? Takich, z którymi będzie mogło z przyjemnością ćwiczyć tę umiejętność? A może po prostu chcesz podsunąć mu dobrą, wciągającą opowieść, która przy okazji rozbudzi czytelniczą pasję? W takim razie koniecznie poznaj serię „Czytam sobie” – jeśli jeszcze jej nie znasz! To starannie opracowany program wspierający dzieci w samodzielnym czytaniu. Seria podzielona jest na trzy poziomy trudności: Poziom 1 – „Składam słowa”: krótkie historyjki do 200 wyrazów, z prostymi zdaniami i 23 podstawowymi głoskami (plus „h”), idealne do ćwiczenia głoskowania.Poziom 2 – „Składam zdania”: dłuższe opowiadania (800–900 wyrazów), pojawiają się zdania złożone i dialogi. Można z nimi ćwiczyć sylabizowanie. Poziom 3 – „Połykam strony”:…
-
„Dobre bajki o tym, że warto wierzyć w siebie” – recenzja
Jeśli Twoje dziecko zazwyczaj poddaje się, próbując nowych rzeczy, to mam książkę, która pokaże mu, że porażki są częścią nauki, a wytrwałość może prowadzić do niesamowitych osiągnięć. Jeśli nie lubi podejmować nowych aktywności, ponieważ nie chce długo czekać na ich efekt, ta sama książka pomoże mu odkryć w sobie pokłady cierpliwości. A jeśli Twoje dziecko potrzebuje wsparcia w pokonaniu lęku, by w pełni cieszyć się poznawaniem świata, ta książka stanie się jego przewodnikiem i towarzyszem w budowaniu odwagi.O jakiej książce mowa? To „Dobre bajki o tym, że warto wierzyć w siebie” autorstwa Małgorzaty Korbiel z uroczymi ilustracjami Natalii Berlik. „Dobre bajki” to już cała seria książek. Do tej pory mogliśmy przeczytać „Dobre bajki…
-
Pomysły na prezenty na zajączka od marki Kapitan Nauka!
Bez względu na to, czy w Twoim domu obchodzi się tradycję wręczania wielkanocnych upominków, czy też nie, tego prezentownika nie możesz przegapić! To zestawienie świetnych gier i zabaw od Kapitana Nauki, które będą nie tylko idealnym upominkiem na zajączka, ale też na każdą inną okazję. Kapitan Nauka umie w prezenty! W dniach 4-5.04 kod MAMABASI40 daje aż 40% zniżki na cały asortyment na stronie sklepu Kapitana Nauki: Tędy na zakupy! Koniecznie skorzystaj! Wybrałam dla Ciebie gry, w które najchętniej gramy z Basią i zabawy, które dadzą dużo radości młodszym dzieciom. Oto one: Kapitan Nauka to gry, które dają frajdę i wspierają edukację najmłodszych. Na którą z nich się skusisz?